úterý 2. května 2017

Minulý týden ...... jsem si z knihovny po delší době zase donesla pěknou hromádku knih najednou.
Normálně totiž mívám standardně půjčených +- deset knih, které průběžně čtu, vracím a zase si po dvou, po třech nosím domů další - podle toho, co mě zaujme v novinkách nebo jak se do knihovny postupně vracejí knihy, na které mám rezervace.
Rezervační systém využívám pořád, protože mě nebaví čekat, až se ke mně kniha dostane přirozenou cestou a pravděpodobnost, že na některé luxusní kousky narazím v knihovně náhodou, když tam zrovna přijdu, je téměř nulová. Poplatek za rezervaci je zanedbatelný (u nás v knihovně je to 5,- Kč) a máte jistotu, že vám v dohledné době knihu půjčí. I když - mám rezervace i na knížky, kde je přede mnou třeba 15 zájemců, což při měsíční výpůjční době (déle si knihu, na kterou jsou další rezervace, doma nechat nemůžete) dělá něco přes rok čekání ... tak doufám, že se to pak vyplatí :-)
Už v prváku na střední jsem si zavedla systém sešitu, kam si zapisuji knihy, které mě zaujmou a chci si je přečíst. Vydrželo mi to dodnes. A ten pocit, když si danou položku hezky odškrtnete a máte splněno, je stejně jako u jiných "To Do" seznamů prostě skvělý :-)
Takže většina knih z fotky je právě z mého "To Read" sešitku. Aktuálně používám ovocný nicaragujský od Myyny ...
A teď už přímo ke knížkám:
Mariusze Szczygiela jsem si oblíbila už před dvěma lety, kdy jsem četla  Gottland. Hned na první dobrou mě tehdy bavil jeho reportážní, novinářský styl a citlivý přístup k svébytně českým tématům. Libůstku - dámské příběhy už mám přečtenou a i tady je patrná jeho fascinace zdánlivě obyčejnými, všedními a banálními historiemi. Jeho polskými hrdinkami tu jsou třeba dvě spolužačky z vysoké školy, které své přátelství několik desítek let naplňují pouze vzájemnou korespondencí a osobně se prakticky nestýkají; další paní si celý život zapisuje sebemenší a zdánlivě bezvýznamné detaily svého každodenního života; etablovaná atraktivní zubařka si zase plní sny prostřednictvím svých stylizovaných ateliérových fotoportrétů; v dalším příběhu se autor věnuje neobvyklému vyznání lásky z akademických kruhů nebo pátrá po osudech 21 žen, jejichž jména najde na lístku, který kdosi ztratil v kavárně; knihu pak uzavírá strastiplný životní příběh židovské herečky Idy Kamińské (známé z českého oscarového filmu Obchod na korze). Szczygiel zkrátka píše opravdu dobře a s velkou empatií.
Nultá hodina Lotty Lundberg prý svým způsobem připomíná Cunninghamovy Hodiny - i tady se prolínají osudy tří komplikovaných hrdinek. Německé prostředí, časové vymezení lety 1945, 2004 a 1983. Anotace slibuje příběhy tří žen v jejich "nulté hodině" - mezní životní situaci, téma oběti a viny a hledání odpovědí na existenciální otázky. 
Konečně se na mě v knihovně dostala řada při čekání na tolik opěvované Geniální přítelkyně Eleny Ferrante. První díl této neapolské tetralogie se odehrává v periferní čtvrti Luzzatti v padesátých letech minulého století a je příběhem jednoho ženského přátelství. Vypravěčkou románu je Elena, která už jako stará žena vzpomíná na svůj život, ovlivňovaný silnou osobností její přítelkyně Lily. Těším se moc.
Růže od Stalina jsou příběhem Světlany Allilujevy, jejíž pohnutý osud dcery Josifa Vissarionoviče Stalina zaručuje napětí a zajímavé momenty už ze své podstaty. Jsem zvědavá, jak si s tímto biografickým tématem poradila ve Španělsku usazená a velmi oceňovaná česká publicistka, překladatelka a prozaička Monika Zgustová.
Michael Cunningham patří k mým oblíbeným autorům a z jeho knih vydaných v češtině jsem nečetla už jen Divokou labuť a jiné příběhy a právě Vzorové dny. Jde o tři newyorské novely - první z nich je zasazená do vrcholného období industriální revoluce v 19. století, druhá přináší příběh policejní psycholožky krátce po 11. září 2001 a třetí je sci-fi z Manhattanu 24. století. 
Druhá osoba singuláru Sajjida Kašuy je příběhem ambiciózního arabského právníka žijícího v Jeruzalémě, který si jednoho dne v antikvariátu koupí Tolstého Kreutzerovu sonátu, v níž najde lístek určený neznámému muži evidentně psaný rukou jeho vlastní manželky. Příběh lásky, zrady a cti na křehké izraelsko-arabské půdě. V téhle oblasti (jak autorsky, tak tematicky) mám velké rezervy, takže jsem na Kašuův román opravdu zvědavá.
Dům č. 6 Nely Rywikové je detektivní novelou, v níž se pátrá po jednom ztraceném muži, a to v drsném a syrovém prostředí ostravských vítkovických železáren. To jsem prostě musela - i kdyby jen z čirého patriotismu :-)
V japonské literatuře mám také velké rezervy (s výjimkou Murakamiho), takže jsem v knihovně na doporučení sáhla i po Konci stříbrného věku Jasutaky Cucuie.  V této sžíravé satiře plné černého humoru o naléhavém řešení důchodcovské otázky se mají podle rozkazu Ministerstva práce a zdravotnictví všichni japonští občané starší 70 let povinně zúčastnit programu vzájemného vyvražďování, v jehož rámci má být tato obtížná část populace značně redukována a vládě tím pádem odpadne jedna nepříjemná starost ... 
Jezero Biancy Bellové zrovna čtu a vypadá skvěle. Hodně originální - tematicky i autorským pojetím. Letošní Magnesia litera v kategorii Kniha roku
Oceán moře Alessandra Baricca prý v Itálii patří mezi kultovní knihy a spojuje v sobě "alegorii prastarého mýtu, realistické vyprávění, moderní stylistickou dokonalost a postmoderní hybridnost".  Tak uvidíme :-)
Na Jésuse Carrasca jsem dostala tip a půjčila jsem si rovnou dvě jeho knížky - Na útěku slibuje téměř westernový příběh odehrávající se na pomezí Španělska a Portugalska a má být syrovým a zároveň zvláštním lyrismem překypujícím podobenstvím o archetypálním střetu dobra a zla. 
Neznámý v zahradě se pak odehrává v blíže nespecifikovaném období první poloviny 20. století a prolíná se v něm několik paralelních rovin. Příběh je situován na venkovské sídlo v drsné krajině Extremadury (podobně jako autorův debut Na útěku), kde na penzi pobývá vysloužilý vysoký důstojník Impéria, které nedávno obsadilo Španělsko i značnou část světa.
Debut Michala Vrby Prak má být psychologickou novelou z období německé okupace o novináři, který se zaprodal nacistické moci. Druhá linie pak sleduje příběh patnáctileté Aleny, která na počátku šedesátých let objeví v lesní chatě na Vysočině novinářovy zápisky. Knížka mě zaujala v regále s novinkami.
Román Případ Neruda chilského autora Roberta Ampuera jsem už přečetla a bavil mě. Soukromý detektiv Cayetano Brulé (který, jak jsem pochopila z anotace, je hrdinou i některých dalších Ampuerových knih) tu na přání básníka Pabla Nerudy pátrá po jeho lásce z mládí a navštíví přitom Kubu, Bolívii, Mexiko i Východní Berlín. Na historickém pozadí počátku sedmdesátých let, kdy v Chile třetím rokem vládl demokraticky zvolený socialistický prezident a Nerudův přítel Salvador Allende a schylovalo se k vojenskému převratu,  v jehož čele stál vůdce pravicové vojenské junty generál Augusto Pinochet, Ampuero přináší křehký a dojemný portrét umírajícího básníka, okořeněný akční politicko-špionážní zápletkou. Nositele Nobelovy ceny tu přitom nijak přehnaně neglorifikuje, naopak jej vykresluje hluboce lidsky, se všemi jeho charakterovými vadami i stařeckými vrtochy. Za mě jo :-)


Krásný první květnový týden
a zajímavá čtenářská setkání!!!

A pokud máte nějaký tip na dobrou knížku, sem s ním!
Volných řádků mám ve svém "To Read" sešitě spoustu :-)
Děkuji převelice!4 komentáře:

 1. Jani, to je zase tipů, jak jak to zvládnu přečíst??? :-) Seš šikovná, já bohužel tak rychle a moc nečtu tak se nemužu pochlubit. Dočetla jsem Život je nádherný od Terezy Boučkové, nebylo to špatný. Ale nechám se opět inspirovat do Tebe. Hodně zdaru ve čtení a spoustu krásných knížek k půjčení :-) M.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marti, moc děkuju za přání, tohle já si umím zařídit :-)
   Včera jsem si zrovna vyzvedla v knihovně další rezervaci - konečně Hanu od Mornštajnové, tak se na ni moc těším!
   Marti, zkus ten Pískový vrch (Joanna Batora), Sůl moře (Ruta Sepetys -
   i ty její předchozí knížky jsou dobré), Zloději zelených koní a Dešťová hůl (Jiří Hájíček), Jezero (Bianca Bellová) a tu Elenu Ferrante - Geniální přítelkyně. To jsou asi ty největší pecky z poslední doby ...

   Vymazat
 2. Tak ať se Vám Prak líbí! Zdraví Michal Vrba

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také zdravím a děkuji za přání!
   Ať se Vám daří!
   JV

   Vymazat

Děkuji Vám za návštěvu a za všechny Vaše milé komentáře :)