neděle 28. května 2017

21/2017

Eliška má po dvou letech a třech měsících oficiálně ukončenou logopedii.
I když je tam malé prozatím ...
Vzhledem k tomu, že má posunutou čelist a vykřivené zoubky, bude muset nosit rovnátka a je hodně pravděpodobné, že nějaké korekce výslovnosti a logopeda ještě potřebovat bude. 
Uvidíme, co s ní rovnátka udělají.
Měli jsme štěstí na báječnou, hodnou, milou, trpělivou a neustále chválící paní doktorku, která dokázala Elišku skvěle namotivovat.
Ze začátku jsme docela bojovali ... trvalo to, než se Elišce správně rozhýbal jazyk a pusa si zvykla, nebavilo ji cvičit, neudržela dlouho pozornost, vztekala se u toho a já jsem byla často na nervy a Eli na pokraji pláče.
Ale časem se to zlomilo.
První malé úspěchy ji vždycky povzbudily a měla radost, když se jí něco povedlo vyslovit správně.
Ještě loni v lednu u zápisu do první třídy ale měla velké problémy se sykavkami a o "r" a "ř" ani nemluvím. 
Loni před Vánoci se Eli mezi řečí zmínila, jak je jí trochu líto, že ji paní učitelka ve škole málo vyvolává na čtení, i když se usilovně hlásí.
Mrzelo mě to, protože Eliška už před nástupem do školy plynně četla a vím, že spousta jejích spolužáků slabikuje ještě teď. 
Promluvily jsme si spolu, vysvětlovala jsem, utěšovala a chválila ji za to, jak velký pokrok už udělala ...
A nakoplo ji to tím správným směrem - víc se snažila, častěji chtěla procvičovat a jednoho dne prolomila to proklaté "r" a po nějaké době i "ř". 
Byli jsme všichni megašťastní - my s Jirkou, babičky, tety, paní doktorka a Eli samozřejmě nejvíc.
U "r" byste dneska ani nepoznali, že měla nějaké problémy s výslovností, "ř" je v některých slovech ještě někdy problém a občas jí to tam "sykne".
Ale vzhledem k tomu, jak moc Eli kvůli stavu svých zubů potřebuje rovnátka a taky s ohledem na to, že má hodně posunutý skus, dokázala v téhle chvíli naprosté maximum a víc jí už paní doktorka momentálně nemůže pomoct.
Byla vážně úžasná a je mi líto, že půjde brzy do důchodu a my se v budoucnu budeme muset poohlédnout po jiném logopedovi. Snad budeme mít zase takové štěstí.

Logopedický sešit máme schovaný na památku a na tu naši ukecanou brebentilku jsme za to, co dokázala, ohromně pyšní ♥

2 komentáře:

 1. Jani, to je super, že udělala takový pokrok. Honzík taky chodil kvůli chybějícím zubům na logo a fakt se tam naučil vše, ještě že něco takovýho existuje :-) Tak pokud bude Eli čtenářka po tobě tak budete muset nechat jeden pokoj pouze pro knihy :-):-) Krásné jarno-letní dny M.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jojo, Marti, jak má člověk štěstí na dobrého logopeda, tak to pak jde skoro samo :-)
   A ohledně Eliščiných knížek - pomalu je nemá kam dávat už teď, Jirka je z toho na nervy :-)) Budeme jí muset pořídit nějakou vysokou knihovnu, protože je opravdu VELMI pravděpodobné, že to bude rapidně narůstat :-))

   Vymazat

Děkuji Vám za návštěvu a za všechny Vaše milé komentáře :)