úterý 9. srpna 2016

Hukvaldský hrad ...


Hukvaldy máme z Ostravy kousek, ale nahoře na hradě jsme naposledy byli, když měla Eliška asi dva roky, takže už bylo načase ukázat jí jeden z nejrozsáhlejších hradních komplexů u nás znovu. Místo táty jsme s sebou tentokrát vzaly tetu Petru a společně si užily krásný páteční den.


Z prostranství před první hradní bránou je nádherný výhled do okolí ...

Hrad byl založen někdy v 70. - 80. letech 13. století Jindřichem z Příbora z rodu Hückeswagenů, jehož dědeček Arnold z Hückeswagenu byl členem dvora Přemysla Otakara II. a za své věrné služby od krále dostal území pohraničního lesa severovýchodně od Moravské brány až k řece Ostravici.  V letech 1294 - 1307 pak hrad získalo olomoucké biskupství. Poté se tu střídali různí pánové a až roku 1511 panství od pánů z Boskovic znovu přešlo do rukou olomouckého biskupa.
Od počátku 18. století byl pak hrad už pouze správním střediskem panství a sídlil tu hejtman, purkrabí, důchodní písař a čeleď. Dlouho tu bylo také vězení pro neposlušné kněze olomoucké diecéze. 
Dnes hrad spravuje Muzeum Beskyd Frýdek - Místek.
Hukvaldy mají i zámek - dole na náměstí nechal v roce 1855 kardinál Bedřich z Fürstenberka upravit bývalou budovu vrchnostenské kanceláře na příjemné letní sídlo. Veřejnosti přístupný je dnes ale pouze krásný anglický park, zámek prochází rekonstrukcí.Hradní kaple sv. Ondřeje na druhém nádvoří


A protože jsou Hukvaldy - jako ostatně většina hradů - krásně fotogenické
a najdete tam celou řadu půvabných zákoutí,
mám pro vás spoustu fotek ...
Hradní teráska u vyhlídky v paláci ...Vstupní brána do hradu 

Jestli jste na téhle rozlehlé zřícenině ještě nebyli,
určitě neváhejte -
hrad i obora pod ním jsou rozhodně tím nejlepším tipem na příjemný výlet.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji Vám za návštěvu a za všechny Vaše milé komentáře :)