pondělí 9. března 2015

Malý špalíček pohádek pánů Hrubína a Trnky ...Knížku mám schovanou ještě ze svého dětství a je to na ní  znát ... je trochu ušmudlaná, několik stránek je pokapáno něčím, s odstupem času už velmi špatně identifikovatelným, má trochu rozjetou vazbu a je lepená ...
Doma máme vydání z roku 1980, poprvé ale vyšla jako Špalíček pohádek v roce 1957takže už je to vlastně tak trochu dáma v letech :)) Později  byl souborně vydán také Špalíček veršů a pohádek, obsahující vedle pohádek i říkadla, Pohádky z Tisíce a jedné noci a veršované pohádky, které poté vyšly i samostatně jako Dvakrát sedm pohádek a kromě Smolíčka, Perníkové chaloupky, Otesánka nebo Karkulky tu patří i Kuřátko a obilí, Dědeček a koblížek, Pohádka o Budulínkovi nebo Pohádka o veliké řepě.


Ve snaze o odlišení od tohoto "velkého" Špalíčku byl soubor samotných prozaických pohádek 
nazván jako ...


Malý špalíček pohádek obsahuje čtrnáct přebásněných pohádek ... oblíbenou klasiku (O Červené Karkulce, O perníkové chaloupce, O Šípkové Růžence, O Smolíčkovi nebo O Popelce) i pohádkové příběhy, které v běžném čtenářském povědomí zafixovány příliš nejsou (O bílé laňce, O pavím králi, O Všudybylovi nebo O Jirkovi a jeho třech psech).
Příznačné je, že Hrubín do notoricky známých příběhů často zakomponoval nové prvky a motivy, což pro někoho může představovat rušivý element, pro dalšího zajímavé zpestření ... nejmarkantnější je to asi u pohádky O Smolíčkovi, kde autor na základě dobře známé fabule rozvinul nový příběh o dědečkovi Mecháčovi.


Eliška má v knížce tři "překvapivé" favority - O Karkulce ...... Smolíčka pacholíčka ...


... a Perníkovou chaloupku ...... méně známé pohádky ji zatím moc neoslovily ...

 Třeba O Jirkovi a jeho třech psech je vlastně variací na lidovou pohádku, kterou zpracovala třeba i Božena Němcová jako O třech zakletých psích ...V knize je patnáct překrásných celostránkových ilustrací a patnáct ilustrací v textu...

... a Trnkův styl je zkrátka nezaměnitelný a naprosto kouzelný ... 

Vydal Československý spisovatel, Praha 1980.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji Vám za návštěvu a za všechny Vaše milé komentáře :)