pondělí 11. srpna 2014

Raduň ...


Dnes mám pro vás tip na výlet - státní zámek Raduň, který najdete asi 7 km od Opavy a zhruba 8 km od zámku v Hradci nad Moravicí.
Oficiální stránky tady.


Raduňský zámek leží v krásném a rozlehlém parku s řadou vzácných druhů dřevin a stromů, kterým protéká potok Raduňka a je tu i soustava tří rybníků - nejblíže zámku je rybník Vrchní (v dohledné době bude snad revitalizován z dotačních fondů EU).
Když jsme na Raduň přijeli, bylo 35°C, ale v parku vál příjemný větřík a procházka ve stínu stromů byla fakt osvěžující ... navíc park nabízí úžasné průhledy na budovu zámku ...Na zámku mají dva prohlídkové okruhy (zhruba hodinové), které se snaží především ilustrovat běžný život tehdejší aristokracie, takže si můžete projít Dámský a Pánský pokoj, Jídelnu, Knihovnu, Pracovnu, Přijímací salón, Pokoje komorníka nebo guvernantky  ... zkrátka taková ta zámecká klasika. My jsme měli "štěstí" na průvodkyni, která sice uměla svůj text perfektně, ale měla strašně nepříjemnou barvu hlasu a intonaci a z poznámek dalších návštěvníků jsem pochopila, že nejsem jediná, komu tím lehce lezla na nervy ...
Raduňskou zvláštností je, že z původního mobiliáře zámku se dochovalo pouhých 16 kusů, takže v současnosti je zámek vybaven nábytkem a předměty, získanými z tzv. akvizičních fondů (sbírky, dary, koupě) a značnou část jeho zařízení tvoří také předměty trvale zapůjčené z nedalekého zámku v Hradci nad Moravicí.V zámeckém areálu se kromě zámecké budovy nachází také několik dalších objektů - oranžerie s okrasnou zahradou, Úřednický dům, empírový ovčín nebo bývalá zámecká barokní sýpka, která byla postavena v roce 1752. V roce 2012 byla zrekonstruována a od května roku 2013 v ní funguje nové návštěvnické centrum s pokladnou.


Původní trojkřídlý renesanční zámek ze 16. století, který na místě staré zemanské tvrzi vybudovali Tvorkovští z Kravař, byl koncem 18. století tehdejšími majiteli raduňského panství Larisch-Mönnichy adaptován na klasicistní rezidenci. Od roku 1832 byla Raduň v majetku pruského knížecího rodu Blücherů z Wahlstattu, kteří ji využívali jako letní sídlo. Po druhé světové válce tu už ovšem nebyli vítáni a v roce 1947 jim byl zámek zabaven na základě Pozemkové reformy. Poslední majitel Alexander Blücher se ještě nějakou dobu snažil záboru panství zabránit, ale v roce 1949 republiku definitivně opustil.
Zámek byl později upraven pro potřeby místní základní a mateřské školy, byly tu kanceláře obce, knihovna, zdravotní středisko a kulturní sál s kinem.
V roce 1984 bylo v Raduni dočasně deponováno zařízení a veškerý sbírkový fond ze zámku v Hradci nad Moravicí, který v té době procházel generální rekonstrukcí. Raduňský zámek byl poté zpřístupněn veřejnosti. Dnes patří pod Národní památkový ústav, Územní odborné pracoviště v Ostravě a je jednou z klíčových památek Euregionu Silesia.
(zdroj: webové stránky zámku)


Pokud budete výletničit v okolí Opavy, rozhodně si na raduňský zámek vzpomeňte
a nenechte si jeho návštěvu ujít ... 
... zámek, stojící na mírném kopečku a zrcadlící se na hladině rybníka pod ním, 
je skoro jako z pohádky a procházka v zámeckém parku je moc příjemná ...

2 komentáře:

  1. Pěkná přehlídka, výlet by mohl být prima:-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Bylo tam fakt krásně, musím se tam někdy vrátit a pořádně si projít ten park a prohlídnout oranžérii, to jsme teď nějak nezvládli, přijeli jsme tam až pozdě odpoledne ...

      Vymazat

Děkuji Vám za návštěvu a za všechny Vaše milé komentáře :)