pátek 1. srpna 2014

Paul Torday   Lov lososů v Jemenu

... 32/2014 ...


Dr. Alfred Jones má mnoho důvodů ke spokojenosti. Přesto má pocit, že mu v životě něco chybí. 
Nečekaně je požádán, aby se zapojil do bláznivého projektu - jeho cílem je vybudování řeky pro lososy v Jemenu. Fred myšlenku zavrhne jako naprosto nesmyslnou. Projekt však upoutá pozornost několika zasloužilých britských politiků. Napadne je totiž, že by se tak dala odvést pozornost médií od nepříjemností, ke kterým na Středním východě došlo. Vládní soukolí se dává do pohybu. Fred je donucen, aby odsunul svou výzkumnou práci stranou a místo ní začal přemýšlet, jak přepravit deset tisíc lososů na poušť - a přesvědčit je, aby tam plavali.
Celý bizarní projekt se zrodil v hlavě jemenského šejka, zbožného a bohatého muže, jehož láska k lovu lososů a neotřesitelné přesvědčení, že lze vírou dosáhnout nemožného, nakonec Freda nadchnou. Potlačí v sobě všechny logické námitky - i námitky své nesnesitelné ženy. Když se pak setká se šejkovou elegantní a krásnou správkyní majetku, trhlina, která se objevila v jeho pečlivě organizovaném životě, se ještě zvětší. A jakmile se společně vydají na neobyčejnou cestu víry - a rybolovu - nesmělý dr. Jones v sobě objeví zdroj důvěry, lásky a hrdinství, který zaskočí nejen jeho samotného.
(z anotace)


Paul Torday (1946-2013) vystudoval anglickou literaturu v Oxfordu, měl rád Střední východ a k jeho velkým zálibám patřil právě lov lososů a muškaření obecně. Na Lovu lososů v Jemenu je to znát, protože je to především  kniha psaná s láskyplným zapálením pro věc. Samozřejmě ale nejde o žádnou instruktážní příručku o rybolovu a nerybáři (předpokládám, že mezi potenciálními čtenáři je jich naprostá většina) se rozhodně nudit nebudou ... i technické, vysvětlující pasáže dokázal Torday napsat velmi čtivě a s ohledem na čtenáře, kteří dosud nenahodili :-)Lov lososů v Jemenu je příjemné a kvalitní čtení, navazující na mnohaletou britskou románovou tradici. Absurdní nápad tu autor zpracovává originálním způsobem a příběh skládá do finálního tvaru prostřednictvím emailové korespondence hlavních aktérů, deníkových záznamů dr. Jonese nebo oficiálních rozhovorů. Sázkou na jistotu tu je využití typicky britského humoru s lehkým nádechem politické satiry v kombinaci s dojemnými momenty a milostnou zápletkou. Tordayův román vedle stěžejního titulního tématu nabízí také intimní příběh jednoho přežitého manželství a vedle obrazu politické manipulace s voliči se autor nevyhýbá ani otázce terorismu (v podobě odhalené emailové korespondence mezi členy al-Káidy je to ovšem opět s určitou dávkou vtipu a nadsázky).


Román Paula Tordaye jsem v knihovně náhodou objevila v regále s doporučenými knížkami a sáhla jsem po něm především proto, že znám tenhle stejnojmenný film. Tím "znám" mám ovšem na mysli povědomí o jeho existenci, zatím jsem ho neviděla ... nicméně po přečtení jeho románové předlohy bych se na něj někdy s chutí podívala - jestli to bude stejně příjemná a milá pohodovka jako Tordayův román, rozhodně to nebude ztracený čas.


Vydalo Nakladatelství Jota, s.r.o., Brno 2007.
Přeložil  Radek Daniel.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji Vám za návštěvu a za všechny Vaše milé komentáře :)