pondělí 25. srpna 2014

Hradec nad MoravicíPrázdniny jsou sice skoro za námi, ale prý má být hezké babí léto, tak snad vám s dalším tipem na výlet přijdu vhod...
Zámek (teda vlastně zámky) v Hradci nad Moravicí najdete v okrese Opava a leží asi 8 km od toho raduňského, o kterém jsem psala tady.
Starší je tzv. Bílý zámek, který byl přestavován renesančně, barokně a nakonec empírově.


Mladší, tzv. Červený zámek, byl spolu se vstupní bránou a Bílou věží v zámeckém parku přistaven v 19. století v novogotickém  slohu. Dnes slouží Červený zámek jako hotel a restaurace. 


Původně tu bylo slovanské hradisko, které v 11. století nahradil přemyslovský knížecí hrad - ten pak nechal ve 13. století Přemysl Otakar II. přestavět a důkladně opevnit. Od 16. století pak dávali čeští panovníci zdejší panství do zástavy - posledním zástavním pánem tu byl Kašpar Pruskovský z Pruskova, kterému se podařilo v roce 1585 získat hrad do dědičného majetku. Poté zahájil přestavbu hradu na pohodlné sídlo s okrasnou zahradou a lesoparkem.

V letech 1778 - 1945 vlastnil panství pruský knížecí rod Lichnovských z Voštic a Werdenbergu, dnes je zámek státní. V roce 1796 poničil zámek rozsáhlý požár a o jeho obnovu se zasloužil krnovský stavitel Jan Mihatsch.
V dubnu 2001 byl zámek v Hradci nad Moravicí prohlášen Národní kulturní památkou.Bílá věž v zámeckém parku

Zámek stojí na kopci a při procházce anglickým parkem jsem si dole v údolí
všimla zajímavých kamenných kvádrů, poskládaných do pravidelného tvaru ...

Co to bylo, ovšem netuším ...

Oba zámky jsou opravdu moc hezké, zvlášť ten novogotický Červený je pro návštěvníky atraktivní - však tu také pokaždé zaručeně potkáte nějakou nevěstu, svatby se tu konají často ... a příjemný zámecký park je navíc ideálním místem pro efektní svatební foto :-)


Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji Vám za návštěvu a za všechny Vaše milé komentáře :)