pátek 6. června 2014

Josef Formánek  Prsatý muž a zloděj příběhů

                            Syn větru a Prsatý muž

Dnes opět 2 v 1  - 

... 22/2014  a 27/2014 ...


Prsatý muž a zloděj příběhů

Román Prsatý muž a zloděj příběhů Josef Formánek vydal v roce 2003 a dnes se prodává už jeho 12. vydání, což je na současné české poměry jev velmi neobvyklý."Možná to ani není příběh, ale jen hra.
Je v ní vteřina, co minula i co nastává.
Obě plují stejnou řekou času.
Objevíte na ní tajemství.
Budete-li chtít, můžete to sfouknout jako vonnou tyčinku.
Jenže dým zmizí, ale vy budete cítit tu vůni či zápach dál.
Než se tedy rozhodnete číst tuto knihu, zkuste si takovou tyčinku zapálit. 
To abyste někdy neřekli, že jsem vás nevaroval.
A ať už se vám při plavbě na řece času stane cokoliv, neustále věřte, že život je krásný.
Protože jen potom se nemusíte bát tohoto příběhu, ani svého konce.

Je to jenom hra."Hlavní hrdina románu David Zajíc je cestovatel a vydavatel cestovatelského magazínu Svět. Podnikání mu ovšem přináší velké dluhy, což se logicky odráží na jeho duševním rozpoložení. Navíc řeší (respektive spíše neřeší) manželskou krizi a kvůli věčným cestám zanedbává svou dceru Veroniku. Když pracovní i soukromé problémy kulminují, David se rozhodne situaci řešit jako obvykle a před problémy doslova utíká na indonéský ostrov Siberut. Doprovází ho přítel a kolega z časopisu Tomáš a také podivínský milionář Michal, který mu na provoz časopisu půjčí peníze s tím, že pokud mu je David nevrátí, udělá si z něj svého otroka.
Na Siberutu pak David své problémy odsouvá na druhou kolej, seznamuje se s životem místních domorodců, spřátelí se s jejich šamanem Amanem Levim a získává od nich jméno Si Lap Lap - Prsatý muž.


"Co všechno je člověk schopen udělat, aby dosáhl svého?
Zradit, nebo dokonce zabít?
Ale zničit sám sebe?
Znám člověka, který toho schopný byl. Plazil se bahnem pralesa až do horečnatého zapomnění.
Pomohl mu mentawajský šaman a dal mu radu: "Nech přijít zlo a mluv s ním."
Šel potom jako omámený za tím přeludem, až na samé dno. Byl připraven jít až do pekel. Jeho blízcí, kteří to přežili, tvrdí, že vůni či zápach těch dní cítí dodnes. Říkají to i ti, co ten příběh jenom slyšeli. Někteří z nich si dokonce myslí, že je to spíš příběh o Ďáblovi. Ale pro mě to pořád je a bude vyprávění o nezlomné touze, lásce a naději."
(s. 9)Samotný příběh se odehrává ve třech základních rovinách - v indonéském pralese, doma v Čechách a třetí dějovou a časovou rovinu tvoří pasáže ze vznikajícího románu, ve kterých se vypravěč vrací ke kořenům a předkům. 
Stavba románu je tedy celkem složitá, orientaci ale usnadňuje členění textu na kratší kapitoly. Formánek se tu na jedné straně snaží o zdokumentování života přírodních národů na druhém konci světa (což se mu opravdu daří), na straně druhé je tu pak zjevná jeho snaha o prezentaci určitých životních postojů a filozofický přesah. Autor se koncentruje na zachycení věčného souboje dobra se zlem, Boha s Ďáblem, hledání smyslu života a potýkání se s vlastními démony ... V tomto momentu se ale vyprávění lehce tříští, je překombinované, rozvleklé, zásadní myšlenky se opakují a jsou jen různými variacemi na totéž ...


Prsatý muž a zloděj příběhů má v sobě poutavé cestopisné momenty i dostatečné napětí, objevují se tu magické, až nadpřirozené prvky. Vykreslení postav je lehce schematické (zejména v morální rovině) a hlavní hrdina neoplývá příliš sympatickým charakterem.Knihu ilustroval Formánkův dvorní ilustrátor Dalibor Nesnídal.Formánkův vyprávěcí styl je osvěžující, inteligentní, čtivý, zkratkovitý a nepříliš komplikovaný. Autor nepopírá svou novinářskou profesi, ani množství autobiografických prvků. 
Knihu předchází pověst fenomenálního debutu, který byl doslova zjevením a přiznávám, že mě Formánkovo psaní hodně baví, nicméně v mých očích Prsatý muž a zloděj příběhů rozhodně v lecčems zaostává za skvělým románem Mluviti pravdu, který mě dostal podstatně víc ...


Vydal Smart Press, s.r.o., Praha 2011 (11. vydání) 
Syn větru a Prsatý muž

... poslední román Josefa Formánka s podtitulem
Příběhy života, jakkoliv ubohého i vznešeného
 a věnováním místům a bytostem, jež zmizely, a láskám, které zůstaly.

Už z jeho názvu je patrná návaznost na Formánkovu úspěšnou prvotinu 
Prsatý muž a zloděj příběhů, poprvé vydanou v roce 2003.


Prsatý muž David Zajíc odchází, respektive je odejit, z magazínu Svět, který spoluzakládal ... Po krátkém intermezzu v bohnické psychiatrické léčebně odjíždí do Indonésie pomáhat po zemětřesení a následné vlně tsunami. 
Vrací se i na ostrov Siberut a sbližuje se tu s Toyou - dcerou svého dávného přítele šamana Amana Laviho ...
Po návratu do Čech podvede manželku s kolegyní a kvůli nevěře se mu rozpadá  rodina. Stěhuje se, začíná nový život s novou ženou, narodí se mu druhá dcera ...V roce 2012 se pak David Zajíc v doprovodu svého přítele ilustrátora na Siberut po letech znovu vrací ... dostihla ho tvůrčí krize, potřebuje si v pralese vyčistit hlavu a chce si udělat šamanské zkoušky. 
Návrat do míst, která tak miloval a která považoval za svůj druhý domov, je ovšem velmi krutý a velmi bolestný ... změnili se lidé, život ...svébytnou kulturu Siberutu negativně ovlivňuje dnešní uspěchaný a přetechnizovaný svět a do původně izolovaného světa Mentawajců proniká komerce a zhoubná moc peněz ...


Stejně osudové a nevyhnutelně bolestné je pro Prsatého muže i setkání s Toyou a jejich společným dítětem - Synem větru ...


... knihu opět doplnil svými brilantními ilustracemi Dalibor Nesnídal alias Kapitán El Dalí ...
... po grafické stránce patří Formánkovy knížky bezpochyby k těm nejpovedenějším,
 které se mi kdy dostaly do rukou ...


Dominantní pocity, které se Josef Formánek ve své poslední knize snaží sdělit, jsou nenaplněné očekávání, rozčarování, zklamání, smutek, vztek a navrch spousta otázek ...
V porovnání s Prsatým mužem a zlodějem příběhů je Syn větru a Prsatý muž kompaktnější a proto snáze uchopitelný, přestože Formánkovo oblíbené a komplikované téma boje muže s vlastními démony má svůj prostor i tady ... Jako vypravěč je Formánek více než výborný, takže pokud jste se s ním ještě nepotkali, rozhodně se tomu nevyhýbejte a nebraňte, litovat určitě nebudete :-)

Mne teď čeká ještě Umřel jsem v sobotu a moje formánkovská bilance bude kompletní ...Vydalo GEKKO DISTRIBUTION s.r.o., Praha 2013.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji Vám za návštěvu a za všechny Vaše milé komentáře :)