sobota 21. června 2014

Jiří Hájíček  Dřevěný nůž

... 23/2014 ...
---
perlivej vánek
se zamotal do smutku
nedělních zvonů

lehkej spánek
podlomil kolena
všem štamgastům a židličkám
a stolům

tvá chůze
po návsi
kde deset let
je jeden krok

se zavázanýma očima
bych trefil 
do tvých stop

a ty se zastavíš
a otočíš

na okamžik
nesmrtelnáSoubor dvanácti povídek Dřevěný nůž je po povídkovém souboru Snídaně na refýži a románech Zloději zelených koní a Dobrodruzi hlavního proudu čtvrtou vydanou knihou jihočeského spisovatele Jiřího Hájíčka.


Deset let na malém městě se může nekonečně vléci, nebo uběhnout ve vteřině ... Přes Nový Městec a okolní vesnice se od konce osmdesátých do poloviny devadesátých let minulého století převalí dějiny. Ale to, co otřásá hlavními hrdiny Hájíčkových povídek, jsou v porovnání s tím vlastně banální až všední životní události. Pavel a Libuna, cukrárna na Linecké třídě a kadeřnictví na náměstí, Harry Bouška a jeho mýtus. Hluboce vnitřně prožívané obyčejné věci, bezbranné i životem otlučené postavičky v koloritu jihočeského venkova.
(z anotace ke knize)
Hájíčkovy povídky jsou působivými miniaturami skvěle pracujícími s typickou atmosférou vesnice a maloměsta, jejich postavy jsou v obecném pojetí spíše antihrdinové,  nicméně i ony mají své touhy, sny a iluze o životě.
Dějová linka jejich příběhů není nijak převratná či překvapující, Hájíček se tu soustředí především na detailní drobnokresbu pocitů a nálad svých postav a bez jakýchkoliv ambicí popisovat sociální situaci na dnešním venkově citlivě vykresluje obraz současné vesnice.
Zajímavým zpestřením je spojení mezi jednotlivými povídkami prostřednictvím některých postav, které se vedle té "své" povídky epizodně objevují i v ostatních příbězích. 


Povídky výborně fungují jak samostatně, tak v rámci celého povídkového souboru, jsou prostoupeny zvláštní nostalgií a melancholií, která je pro autora charakteristická. Jiří Hájíček je výborný citlivý vypravěč, má zjevnou snahu vcítit se do svých hrdinů (např. v povídce Koně se mají pohřbívat vypráví očima patnáctileté dívky) a nebýt pouze tím všemocným vypravěčem, který si od svých postav zachovává patřičný odstup. 


Vydal Host - vydavatelství, s.r.o., Brno 2004.

2 komentáře:

  1. Četla jsem od něj Selský baroko a Rybí krev a oboje skvělý, takže díky za tip, určitě si přečtu i povídky!

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Marti, četla jsem od něj ještě Dobrodruhy hlavního proudu a taky dost dobré :-)

      Vymazat

Děkuji Vám za návštěvu a za všechny Vaše milé komentáře :)