pátek 9. května 2014

Miloš Urban  Lord Mord (Pražský román)


... 17/2014 ...


Graficky upravil, ilustroval a sazbu provedl (již tradičně) Pavel Růt.


... desátá vydaná kniha Miloše Urbana ...


Existenciální thriller z Prahy na sklonku 19. století. V metropoli zuří konflikt mezi Čechy a Němci, probíhá asanace, Židovské město ohlodávají krysy a parní bagry. Kdo z obyvatel neodejde sám, je vystěhován násilím. Ctihodní Pražané, navyklí vybíjet si stres a zapovězené choutky na nevěstincích bývalého ghetta, se bojí na Josefov chodit, přestože pár tradičních podniků vzdoruje bourání a nadále prodává své vyhlášené holky. Hrabě Arco, jemuž milovaný kout Prahy mizí před očima, se rozhoduje zachránit aspoň jeden jediný dům tím, že ho koupí a odmítne se vystěhovat. Pražská radnice má však na potírání rebelií patent a posílá proti němu své lidi nejdříve po dobrém, pak po zlém. Navíc se uličkami Josefova po nocích promenuje staré židovské strašidlo, vraždící monstrum bez tváře, jemuž se říká Masíčko nebo též Kleinfleisch. Strach se starou Prahou šíří jako lavina. V tu nejméně vhodnou dobu se Arco doslechne, že do města přijela nevšedně krásná dívka, a rozhodne se ji získat stůj co stůj.
(z anotace ke knize)


Pro Miloše Urbana je obecně charakteristická výborná znalost historických okolností a prostředí, do nichž své příběhy zasazuje ... svědčí o tom také závěrečný přehled, lakonicky nazvaný Bez čeho by nebylo, obsahující umělecká díla literární i výtvarná, která byla Urbanovi inspirací ...


Při popisu jedné z vražd (viz výše) se tak např. inspiroval obrazem Jakuba Schikanedera Vražda v domě z roku 1890.


Typicky urbanovský hlavní hrdina románu Karel Adam hrabě Arco, zvaný Adi, příslušník starého šlechtického rodu, trpí těžkou nemocí dýchacích cest, kterou mu pomáhá lépe zvládat zázračný lék tajemného Dr. Hofmana ... Zpočátku je pouze pozorovatelem a tichým svědkem neblaze proslulé pražské asanace, později se stává jejím aktivním odpůrcem.


Hlavním impulzem k pražské asanaci byl neutěšený stav pražského židovského ghetta, především nevyhovující hygienické podmínky - ghetto bylo přelidněné, neexistovala tam kanalizace, studny měly závadnou pitnou vodu a proto byly častým zdrojem nákazy. Radním vadily i úzké a křivolaké středověké uličky a zákoutí, Josefov se nacházel v blízkosti Staroměstského náměstí a připadal jim proto jednoduše málo reprezentativní. Prvotní asanační plán z roku 1887 počítal nejen se zbouráním celého židovského ghetta, ale také s rozsáhlými demolicemi na Starém i Novém Městě. Pro vysokou finanční náročnost celého projektu ale nebyl v této podobě schválen a konečný plán z roku 1893 počítal jen s demolicí ghetta zasahujícího v menší míře do Starého a Nového Města. První demolice započaly v roce 1895, masivně se pak bouralo od konce roku 1896, kdy se muselo definitivně vystěhovat obyvatelstvo. Akce měla skončit v roce 1903, ale byla o deset let prodloužena a dělo se tak až do roku 1943. Největší demolice ale proběhly do roku 1914. 
Tato radikální přestavba s sebou samozřejmě přinesla řadu necitelných a nevratných zásahů do historické zástavby, byla zničena řada cenných domů a původní plány asanace nebyly, s ohledem na soukromé zájmy vlivných občanů, respektovány.
(zdroj Wikipedie)Lord Mord má chytlavou hororovou atmosféru a je brilantně napsaným detektivním příběhem, mistrně využívajícím magického prostředí Staré Prahy a jejích ponurých zákoutí. Miloš Urban předkládá čtenářům zajímavou suitu bizarních postav, ve svém příběhu pracuje s nejrůznějšími přesahy a skrytými indiciemi, vyniká v sugestivním popisu prostředí a města jako takového, je mistrem překvapivých point ...


Určitě jděte po hlavě do něj a slibuji, že se nebudete moct odtrhnout ...

Vydalo Argo, Praha 2008.

4 komentáře:

 1. Hmm, to zní zajímavě, už čtu Dějiny světla a jsem nadšená! Těším se na další knižní recenzi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Urban je jedna z mých ♥
   Jsem moc ráda, že Tě Dějiny světla zaujaly, já je právě dočítám a už teď vím, že si je dám na seznam těch, co si chci časem koupit domů :-) Taky mě ta knížka dostala ...

   Vymazat
  2. Já si ji pro jistotu koupila rovnou. Jak jde o Drtikola ... :-)

   Vymazat
  3. Baru, nebudeš mi věřit, ale mě to normálně napadlo, že sis ji určitě koupila :-))
   Jak jsi mi tady psala, že to už taky čteš a v jednom Tvém komentáři u Tebe na blogu jsem si všimla, že jsi psala o návštěvě knihkupectví - hned jsem si říkala, že jsi určitě šla pro Drtikola :-)
   A teď jsou koukla i na Instagram a je tam :-))

   Vymazat

Děkuji Vám za návštěvu a za všechny Vaše milé komentáře :)