čtvrtek 22. května 2014

Khaled Hosseini  Lovec draků

... 19/2014 ...


Strhující drama ze současného Afghanistánu. Autor, inspirován vlastními vzpomínkami, vypráví příběh osudových zvratů, jimiž jeho hrdina Amír prochází od dětství na cestě k dospělému zmoudření nejprve za mírových posledních let afghánské monarchie a poté za sovětské válečné okupace, na útěku z vlasti a při hledání nového života v emigraci. Události těžko pochopitelné krutosti i bezmezné oddanosti a očistné lásky se v tomto bravurně napsaném románu střídají bez sentimentu, bez jediného zbytečného slova.
(z anotace ke knize)


Hlavní hrdina Amír, pocházející z bohaté a dobře situované sunnitské rodiny, žije v prominentní kábulské čtvrti pouze se svým otcem, matka (univerzitní profesorka) zemřela při jeho porodu. Přátelí se s Hasanem, synem otcova sluhy Alího, který etnicky patří k šíítským Hazárům. 


Amír jako dětský hrdina nepůsobí příliš sympaticky, místy se projevuje vyloženě jako rozmazlený, vypočítavý, falešný a rozmazlený spratek, který si s oblibou dobírá svého kamaráda Hasana kvůli jeho nevzdělanosti a zneužívá jeho bezmezné důvěry a věrnosti. Po fatální, tragické události, která navždy poznamená životy jich obou, se navíc projeví jako zbabělec a slaboch. Negativní myšlenky a obrovský pocit viny jej pak pronásledují až do dospělosti, kdy se do Afghánistánu už ovládaného Tálibanem vrací, aby tuto svou osudovou chybu z dětství odčinil ...


Hosseini tu částečně zúročil své vlastní vzpomínky a zážitky z dětství v Kábulu a historicky obsáhl období od pádu monarchie, přes sovětskou okupaci v osmdesátých letech minulého století až po nástup Tálibanu, kdy se v náznacích pokouší hledat příčiny a původ vzniku tohoto hnutí a v postavě Amírova vrstevníka z dětství pak také kořeny fanatismu a nelítostné krutosti, která je Tálibancům tak vlastní.


Zajímavé jsou části knihy, reflektující život Afghánců v americké emigraci, obraz komunity odtržené od svých kořenů a půdy, nicméně stále striktně udržující tradice a zvyky ... Stejně jako v části vyprávění odehrávající se v Afghánistánu mu k tomu i tady slouží především každodenní situace, rodinné oslavy a setkání, nejrůznější svátky a společenské příležitosti ...


Hosseini dokázal autenticky vylíčit poměry v Afghánistánu od sedmdesátých let až do nedávné minulosti a kruté a bolestné obrazy reálného života střídá s místy až patetickými příběhy přátelství a lásky, když zdůrazňuje důležitost mezilidských vztahů, rodiny a obecně lidských hodnot ...


V roce 2007 natočil podle Hosseinovy knihy americký režisér Mark Forster tento stejnojmenný film, který jsem zatím neviděla.


Khaled Hosseini má vskutku úžasné vypravěčské schopnosti a dar vyvolat ve čtenáři celou škálu emocí. Lovec draků i jeho další kniha Tisíce planoucích sluncí patří bez nadsázky k mým největším literárním zjevením posledních let ...Takže pokud Hosseiniho neznáte, vřele a ráda doporučuji ...Vydalo nakladatelství Rozmluvy, Praha 2007.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji Vám za návštěvu a za všechny Vaše milé komentáře :)