středa 23. dubna 2014

Starý Jičín


Na Velikonoční neděli jsme vyrazili na výlet na hrad Starý Jičín, z Ostravy to máme zhruba 40 km a jezdíme tam proto skoro každý rok.
Původně jsme chtěli na Bílou sobotu jet na hrad Šternberk, ale Eliška byla nějaká nachlazená - na druhou stranu se nám nechtělo celé svátky prosedět doma a když se jí udělalo líp, rozhodli jsme se jet aspoň do Jičína, abychom se trochu prošli na čerstvém vzduchu ... příjemný bonus byl, že na hradě se konal malý velikonoční jarmárek.

Starojický nebo Starojičínský kopec má 496 metrů a leží na severozápadním okraji Podradhošťské pahorkatiny. Archeologické nálezy na něm dokládají osídlení už v mladší době bronzové (1200 - 1000 let př.n.l.). Po příchodu Slovanů tu bylo vybudováno hradiště, které chránilo Moravskou bránu ve směru z Moravy do Polska, vedla tu i jedna z větví jantarové stezky.


Lehce zastřená fotka z auta, ale hrad tam je :-)

... cestou nahoru ...
... počasí bylo opět aprílové - chvíli zima, chvíli teplo, chvíli bezvětří, chvíli foukalo,
takže došlo na střídání čepic a postupné rozepínání :-)


... a hezky po žluté ...Hranolová věž u první (hlavní) brány je nejzachovalejší částí hradní zříceniny - v roce 1996 byla opravena. V přízemí je menší hradní restaurace a nahoře je vyhlídka s dalekohledy a expozice zbraní a dokumentů, vztahujících se k hradu a panství Starý Jičín.Někdy kolem roku 1230 získal panství Starý Jičín Arnold z Hückeswagenu (pozdější zakladatel hradu a panství Hukvaldy). První písemná zmínka o hradu je z roku 1240. Počátkem 14. století se stal majetkem pánů z Kravař. Husitské války Starý Jičín přestál bez větších škod a v průběhu 15. století se tu vystřídali pánové z Cimburka, Boskovic, od Sv. Jiří a Pezinku a z Kunovic. Roku 1500 pak hrad koupili Žerotínové, kteří ho rozšiřovali a přestavovali; přišli o něj v průběhu třicetileté války. Během ní byl Starý Jičín střídavě obsazován vojsky obou stran a jeho majitelé se rychle střídali, po jejím skončení sloužil jako vězení a špitál. Od roku 1670 hrad ale nezadržitelně chátral, byly tu provedeny jen základní udržovací a zabezpečovací práce a žádný z jeho pozdějších majitelů už neměl zájem do objektu výrazněji investovat. Hrad ničily požáry a také potřeba stavebního materiálu, takže byly hradby postupně rozebírány. 
Posledním soukromým majitelem Starého Jičína byl dr. Bedřich Deym ze Stříteže, který jej koupil v roce 1906. V zrekonstruování objektu mu ale zabránila první světová válka a nedostatek finančních prostředků. Dnes je hradní zřícenina v majetku státu.... nejvýraznější dominanta hradu, viditelná už zdálky - zbytek severního paláce ...


... skvělá volba do aktuálního počasí - na jarmárku si Eli vybrala větrník ...


... a hned mi s ním na hradbách narušovala panoramata :-)... takhle s odstupem jsou ta řepková pole  v krajině nádherná, 
zblízka už ten jejich typický odér snáším hůř :-)... obranná zeď se střílnami na nádvoří ...


... hranolová věž z vyhlídky u zbytků severního paláce ...


... pidijarmárek v akci ...... z první fotky to sice vypadá, jako když Jirka s Eli "to", 
ale oni "neto" - jen zkoumali kopřivy a hluchavky ...


... v západním paláci se proháněla koza s kůzletem,
jestli to bylo v rámci jarmárku nebo je to stálý inventář, netuším  ...
... zbytky Žerotínského paláce ...... prolézání zříceniny je místy opravdu náročné aneb malý strašpytel v akci ...
... pohled na vnitřní část hradu z jižního čela ...
... nohy Elišku paradoxně rozbolely až cestou dolů,
ale soudě podle jejího výrazu to byla jen záminka,
jak si zapřáhnout tatínka :-)


Jestli budete mít cestu kolem, určitě se na Starém Jičíně zastavte - výstup nahoru není náročný, zřícenina je krásná, vstup do hradního areálu je zdarma (zpoplatněná je jen hranolová věž s dalekohledy), občerstvení i posezení na hradě je. Terén uvnitř zříceniny je sice náročnější - opravdu to chce pevné boty a rozhodně to není dobrý tip na rehabilitační procházku po operaci kolene nebo kyčle, nicméně v rámci možností udržovaný je a mezi námi - vstup na vlastní nebezpečí je přece romantika jak blázen :-)

4 komentáře:

 1. Asi bych si tam měla zase někdy zajet - jednu dobu jsme tam s oddílem chodili každý rok, měli jsme tam i poklady a tak.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty brďo - poklady! Je fakt, že tohle místo je na to jako dělané, akorát bych se asi trochu bála, že tam někde zahučím dolů z hradeb :-)

   Vymazat
  2. Si snad musíš dávat bacha, ne? Ještě lepší na poklady je ovšem Vikštejn (Podhradí u Vítkova) - tam je i celá zachovalá podzemní místnost ;)

   Vymazat
  3. Vikštejn neznám, jdu si ho vygooglit :-)

   Vymazat

Děkuji Vám za návštěvu a za všechny Vaše milé komentáře :)