středa 19. března 2014

Miloš Urban  

Mrtvý holky: 10 divných povídek

... 9/2014 ...


Povídkový soubor Miloše Urbana tvoří deset povídek z let 2002 až 2006, z nichž některé byly psány na zakázku a byly publikovány v domácích i zahraničních časopisech a povídkových souborech, jiné psal autor "do šuplíku". Pro sbírku Mrtvý holky, kde jsou řazeny chronologicky podle doby svého vzniku, je pak Urban lehce pozměnil a upravil.Miloš Urban patří k nejoriginálnějším současným autorům a jeho tvorba se vyznačuje svébytnou poetikou a mnohovrstevnatostí, která sluší především jeho románům, ale nalezneme ji i v těchto povídkách.  


Jejich děj je většinou zasazen do současného městského prostředí, ale výraznými a signifikantními kulisami příběhů tu jsou i starý zámek nebo les; v popisu prostředí a vytváření patřičné atmosféry je přitom Miloš Urban skutečně mistrem.


Pro Urbana jsou charakteristické podivínské postavy, trpící nejrůznějšími obsesemi, traumaty a úchylkami, časté jsou různé erotické motivy a scény a také disharmonické partnerské vztahy, které řeší i v těchto povídkách.


Bizarnímu partnerství mezi mužem a ženou jsou věnovány především povídky Běloruska,  Faun nebo Vlasytragikomické prvky se objevují v příbězích Pražské Jezulátko a Smrtečka, k žánru horroru zase odkazují povídky To strašný kouzlo podzimu a Štědrá noc baronky z Erbannu (ta je dokonce věnována E. A. P. a K. J. E.). Z formálního hlediska se ze souboru vymyká povídka Záznam rozhovoru se ženou středního věku, která je čistým dialogem.Některé z povídek neměly v mých očích dostatečně silnou zápletku a poutavý příběh, po řemeslné stránce je ale Urbanovo vyprávění i tady velmi čtivé ... možnou příčinou může být i omezená délka těchto mikropříběhů, autorovy románové práce totiž dokazují, že silný příběh a propracovaný děj je naopak jeho výraznou doménou.


Mrtvý holky vám nicméně vřele doporučuji, 
protože každé setkání s Milošem Urbanem podle mne přináší nevšední zážitek ....Vydalo Argo, Praha 2007.
Obálka, ilustrace a grafická úprava již tradičně Pavel Růt. 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji Vám za návštěvu a za všechny Vaše milé komentáře :)