středa 8. ledna 2014

Dotkněte se starých rukopisů ...


Pro ty, co místo igelitek nosí raději ekotašky, tu mám stylový a originální tip - Národní knihovna ČR ve spolupráci se společností ECOZZ vytvořila limitovanou kolekci tří ekologických tašek Rare prints s originálními motivy ze starých rukopisů uložených v NK.

Dejvický Ježíšek mi přinesl tuhle a je překrásná :)Florální námět vytvořil ve stylu koloniálního baroka jezuitský misionář Ignác Tirsch a je součástí souboru ilustrací zvaných Codex pictorius Mexicanus, vytvořených kolem roku 1762. Tirsch pocházel z Chomutova a po brněnských studiích filozofie odjel do Mexika, kde vystudoval teologii a byl vysvěcen. Působil na misii v Santiagu a San José del Cabo na území bojovného indiánského kmene Pericú. Pobyt mezi místními domorodci, mestici a kreoly, se pak, spolu s okolní přírodou, stal zdrojem inspirace pro jeho kolorované črty. 

(Jen pro zajímavost - motivy na zbývajících dvou taškách pak pocházejí z bohatě zdobeného rukopisu Životy svatých otců, kteří obývali na poušti. Jde o český překlad latinského spisu Vitae patrum z roku 1516. Výjevy ze života světců jsou prací Mistra Lobkovického graduálu.)
Taška jde srolovat na velikost 5 x 8 cm, po rozložení má 50 x 45 cm a nosnost do 20 kg. Oproti ostatním ekotaškám má pro větší bezpečí vašeho nákladu i skvělou vychytávku v podobě zipu ...
Tak kdo se chce dotknout starých rukopisů bez povinných ochranných rukavic,
 vzhůru do Klementina!

 

4 komentáře:

 1. Zip je super nápad! A mají dost velké uši, aby šly hodit pohodlně přes rameno?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Že jo? Zip je skvělý! ... uši jsou trochu kratší než u těch z ori, ale pořád se to v pohodě dá :)

   Vymazat
 2. Hmm, ty tašky vypadají opravdu skvěle:-))
  Ajka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ony opravdu jsou ... alespoň ta moje ano :))

   Vymazat

Děkuji Vám za návštěvu a za všechny Vaše milé komentáře :)