čtvrtek 16. ledna 2014

Byl jednou jeden král a ten měl tři dcery ...


... minulý týden ...další parádička  u Bezručů ...


foto bezruci.cz


tragédie pošetilosti  / bylo nebylo / žil byl mocný král / king of britain / měl 3 dcery / která z nich ho nejvíc miluje? / tak mladá a tak upřímná / proč vyhnal --marušku-- cordelii? / okrájel rozum na obou stranách a uprostřed nezbylo nic / chudý jako král / pustá pláň / nevděk / zrada / learův stín / jen nezešílet, jen nezešílet!!!

... v režii hostujícího Jiřího Pokorného podle překladu Jiřího Noska z roku 2009 ...
... dramaturgie Daniela Jirmanová, hudba Michal Pavlíček ...


U Bezručů se nehraje na čísla sedadel, prostě sedni, kam chceš :) Většinou chodíme někam dozadu, tentokrát jsme zvolili druhou řadu, já po pravé ruce švagrovou a po levé staršího pána s manželkou. Myslím, že lístky na představení zřejmě dostali od někoho darem, protože se už od počátku tvářili lehce nedůvěřivě a vypadali, že dobrovolně by si je nekoupili ...

Na jevišti, umístěném v centrální části sálu a obklopeném diváky ze dvou stran, stálo křeslo a malý konferenční stolek s lampičkou, telefonem, lahví vodky, cigaretami a popelníkem ... už tohle ten starší manželský pár trochu zmátlo ... když na scénu vyšel Norbert Lichý jako král Lear, usedl do křesla, nalil si panáka, zapálil si cigaretu a začal vytáčet jakési telefonní číslo a následně se objevili ostatní herci ve velmi civilních, nehistorických kostýmech, pán trochu vyděšeně prohodil směrem k manželce: "To je nějaká moderna, ne?"  

A byla :)) Bezruči jsou svým velmi osobitým  a originálním přístupem k shakespearovským hrám známí (i tahle inscenace byla upravena s ohledem na současného diváka, méně postav a textu, zřetelněji exponované násilí ... ), ale pánovi se to zřejmě nedoneslo ... bylo mi ho až trochu líto :) Naštěstí si z toho hlavu nedělal a asi po deseti minutách usnul, což jsem zaregistrovala hlavně proto, že začal slyšitelně pochrupkávat :)) V řadě před námi seděl kamarád s manželkou a když jsme se pak bavili o přestávce, tvrdil, že naopak chrápala pánova manželka, což prý ví bezpečně, protože se na ni otáčel :) Takže asi tak nějak :)  ... ožili až ve druhé půli, kdy se napětí stupňovalo, konflikty vyostřovaly a paní se několikrát rozčileně v souvislosti s děním na jevišti ptala manžela: "Rozumíš jim? Rozumíš jim?" ... řekla bych, že moc ne :))

Nutno ale přiznat, že představení mělo grády od prvních minut - ve scéně, kdy Lear vyslechne vyznání lásky od svých tří dcer, aby jim za to rozdělil království, zavrhl Norbert Lichý nejmladší dceru tak mocně a s takovou vervou, že s Pavlou Gajdošíkovou v roli Cordelie mrštil do dekorací, načež ona si o sedadlo rozsekla hlavu na čele a začala jí téct krev ... vedle stojící Lukáš Melník jako hrabě z Kentu jí jen mlčky podal papírový kapesník a pomohl jí zvednout se ze země ...naštěstí už pak do konce scény neměla text, jen seděla otřesena na zemi, třeštila nevěřícně oči (což vlastně odpovídalo i právě probíhajícímu dění na jevišti) a pak se jako zatracená dcera odpotácela do zákulisí ... Herečka v Králi Learovi vedle Cordelie hrála i roli králova šaška a ustála to opravdu profesionálně .. v následující scéně už měla na čele parádní bouli a představení pak dohrála s náplastí ... vypadalo to fakt hrozivě, až jsme se divili, že neměla nějaké výpadky textu :) ... ale byla skvělá ... všichni byli ...

... ostravský král Lear - Norbert Lichý ...
... pánovitý, ješitný a pošetilý muž, v hněvu proklínající osud i zrádné dcery,
stižený výčitkami svědomí, který až ve svém šílenství zmoudří ...

foto bezruci.cz

Learovy starší dcery Goneril (Markéta Haroková) a Regan (Tereza Vilišová
... touha po moci, zrada, faleš, nelidskost a zrůdná agresivita v činech, gestech i pohledech...


foto bezruci.cz

Glostrův levoboček, intrikán Edmund (Michal Sedláček
- rovnocenný partner obou zákeřných a mocichtivých sester ...

foto bezruci.cz

Lukáš Melník jako přímý a důstojný hrabě z Kentu,
který i po nespravedlivém trestu v převleku věrně slouží králi ...

foto bezruci.czPřemysl Bureš (druhý zleva) jako mužný, ale důvěřivý hrabě z Glostru, 
který pro falešné obvinění ze zrady zavrhne legitimního syna Edgara 
(Josef Jelínek - vzadu uprostřed) a teprve až ve své slepotě prohlédne ...

foto bezruci.czTomáš Dastlík v dvojroli vévody z Albany a vévody z Cornwallu
- oba jako protihráči svých manželek v podstatě bezradní
a neschopní čelit zlu 

foto bezruci.cz


 Pavla Gajdošíková jako čistá, upřímná a otce jako jediná ze sester milující Cordelie 
a také jako šašek, v jehož ironickém a sarkastickém chování
probleskují i náznaky toho, jak hodně má krále rád...

foto bezruci.cz
... byl to hezký, poetický večer ...
... se vším, co ke Králi Learovi patří plus něco navíc :)
... už se těším na příště ...Bezruči mají také svou módní kolekci a ke každé inscenaci nabízejí stylové placky :)... takže tu s Králem Learem  už máme doma :)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji Vám za návštěvu a za všechny Vaše milé komentáře :)